1988 m. Ramštaino aviakatastrofa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Koordinatės:49°26′18″N 007°36′13″E / 49.43833°N 7.60361°E / 49.43833; 7.60361

Sudužusių lėktuvų nuolaužos

1988 m. Ramštaino aviakatastrofa – aviakatastrofa įvykusi 1988 m. rugpjūčio 28 d., „Flugtag 88“ aviacijos šou metu. Renginys vyko Vokietijoje esančioje JAV karinių oro pajėgų Ramštaino oro bazėje. Italų pilotų grupės Frecce Tricolori pasirodymo metu susidūrė trys iš dešimties lėktuvų Aermachi MB-339PAN. Po susidūrimo vienas lėktuvas nukrito ant žiūrovų. Žuvo septyniasdešimt žmonių (įskaitant tris pilotus), skirtingais duomenimis sunkias traumas patyrė nuo 300 iki 400 žmonių.

Įvykių seka[taisyti | redaguoti kodą]

Tą dieną Ramštaino oro bazėje susirinko daugiau kaip 300 tūkst. žmonių. Pagrindiniu oro šou įvykiu turėjo būti italų pilotų grupės „Frecce Tricolori‘‘ pasirodymas. Dešimt lėktuvų turėjo atlikti aukščiausio pilotažo figūrą „perverta širdis“.

„Frecce Tricolori“ išsiskirstė į dvi grupes, kurios danguje nupiešė stilizuotą širdies vaizdą. Figūros apačioje, skriedami maždaug 800 km/h greičiu lėktuvai atsigręžė vieni prieš kitus, išilgai žiūrovų linijos. Tuo pat metu dar vienas lėktuvas, piešiantis strėlę, turėjo praskrieti virš šių dviejų grupių, žiūrovų link. Dėl piloto, pulkininko Ivo Nurtareli klaidos, strėlę piešiantis lėktuvas, 40 m aukštyje susidūrė su dviem lėktuvais.

Suniokotas lėktuvas nukrito netoli ledais prekiaujančio vagonėlio. Tą dieną buvo labai karšta, todėl toje vietoje būriavosi daug žiūrovų, tarp kurių buvo ir vaikų. Nukritęs lėktuvas sprogo, todėl kilo didelis gaisras.

Vienas iš lėktuvų, atsakingas už „širdies“ formavimą, nukrito greta gelbėtojų sraigtasparnio UH-60, o jo nuolaužos užmušė visus buvusius sraigtasparnyje. Susidūrimo metu lėktuvo pilotas išgyveno ir bandė katapultuotis, bet parašiutas pilnai neišsiskleidė, o pilotas žuvo nukritęs ant žemės. Trečias lėktuvas, dalyvavęs susidūrime, subyrėjo ore, o jo nuolaužos nukrito toliau nuo žmonių.

Susidūrimo išvengę pilotų grupės lėktuvai nusileido kaimyninėje Sembacho oro bazėje.

Tragedijos metu žuvo 70 žmonių iš kurių 16 vaikų. Didžioji dalis nuo stiprių apdegimų mirė ligoninėse. Iš viso medicininės pagalbos kreipėsi apie 1 000 žmonių.

Po tragedijos[taisyti | redaguoti kodą]

Memorialas

Po tragedijos žymiai išaugo savižudybių skaičius tarp tų, kurie buvo šios tragedijos liudininkai. Nukentėjusiesiems buvo išmokėtos kompensacijos. Vakarų Vokietijoje trejus metus buvo uždrausta rengti oro šou.

Buvo sukurtos papildomos taisyklės rengiant oro šou:

  • Padidintas atstumas tarp skraidymo zonos ir žiūrovų. Dabar jis lygus 400 metrų.
  • Visiškai uždrausti manevrai ir skraidymai virš žiūrovų ir jų kryptimi.
  • Leidimus bet kokiems manevrams turi sutekti antžeminė tarnyba, atsakinga už oro šou saugumą.

Ramštaino bazėje daugiau nevyko jokie oro šou, bet pagal kitą informaciją 1993 m. liepos 1 d. šioje bazėje įvyko parodomasis 24 kovinių lėktuvų skrydis. Jame dalyvavo šešių skirtingų valstybių lėktuvai.[1]

Tragedijos vietoje pastatytas memorialas.

Įtaka populiariajai kultūrai[taisyti | redaguoti kodą]

Vokiečių grupė Rammstein pasivadino šios tragedijos garbei, nors pirmasis pavadinimo variantas buvo „Rammstein Flugschau“ (liet. „Ramštaino aviacijos šou“). Pavadinime yra dvi „m“ raidės, kurias grupės nariai aiškina kaip savo klaidą.[2] Taip pat ši grupė parašė dainą „Rammstein“, kurioje pasakojama apie įvykusią katastrofą.[3]

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. Germany Remembers Ramstein Air Show Disaster 20 Years On
  2. Galenza/Havemeister: Feeling B. Mix mir einen Drink. Berlin: Schwarzkopf & Schwarzkopf, 2003, 262 psl. ISBN 978-3-89602-905-8
  3. Herzeleid.com klausimai ir atsakymai

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: 1988 m. Ramštaino aviakatastrofa – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka